Back to Top

Olej opałowy czy pellet?

Olej opałowy? Węgiel? A może pellet?

 

Dzięki zastosowaniu palnika na pellet w kotle olejowym obniżysz koszty ogrzewania nawet o 70%. 

Na początku maja 2014r. hurtowa cena oleju Ekoterm Plus wynosiła około 3550 zł za tysiąc litrów. W praktyce cena detaliczna wynosi około 3700 – 3800 zł. Kaloryczność 1 kilograma oleju wynosi 42,6 MJ, a ponieważ 1 litr oleju waży średnio 860 gram, kaloryczność 1 litra to 36,6 MJ.

Kupując 1000 litrów oleju w cenie 3800 zł płacimy ponad 103 zł za GJ energii.

Detaliczna cena pelletu DIN 51731 / EN A2 w maju 2014 r wynosiła 650 zł. Kaloryczność 1 kilograma pelletu to około 18,5 MJ.

Kupując 1 tonę pelletu w cenie 650 zł płacimy 35 zł za 1 GJ energii

Oszczędność wynosi: 66%.

Jeszcze większe oszczędności uzyskamy stosując pellet przemysłowy, jednakże wymaga on specjalnych palników z mechanicznym czyszczeniem paleniska, takich jak PALNIK UNI-MAX

Praca kotłowni całkowicie zautomatyzowana.

Montaż palnika na pellet w tradycyjnym kotle węglowym uwalnia nas od częstych wizyt w kotłowni. Dodatkowo palniki na pellet wyposażone są w zapalarki, które pozwalają na automatyczny rozruch kotła. Podawanie pelletu do palnika z zasobnika odbywa się całkowicie automatycznie. W efekcie uzyskujemy instalację grzewczą, która jest bezobsługowa niemal jak instalacja gazowa, olejowa, czy elektryczna, jednakże jest jednocześnie tania w eksploatacji tak jak węgiel

 

Praca kotła uzależniona od temperatury w pomieszczeniach.

Gdy podłączymy do sterowania palnika programator z termostatem umieszczony w ogrzewanych pomieszczeniach uzyskamy duże oszczędności. Kocioł będzie pracował – spalał paliwo, tylko wtedy gdy będzie to potrzebne do ogrzania pomieszczeń. W praktyce największe oszczędności uzyskujemy w okresie jesieni i wiosny, gdy temperatura na zewnątrz jest względnie wysoka. Instalacja grzewcza pracuje gdy są chłodne dni i noce i pomieszczenia się wychładzają. Gdy na zewnątrz jest cieplej i pomieszczenia nie wymagają ogrzewania, kocioł nie pracuje i nie zużywa niepotrzebnie paliwa.

 

Załadunek paliwa może odbywać się bardzo rzadko.

Na przykład raz na rok. Jest to możliwe, jeśli obok kotłowni będziemy mogli postawić duży zasobnik na pellet. Wykonanie zasobnika, który pomieści 5 ton pelletu nie jest drogie, natomiast daje dużą swobodę związaną z brakiem konieczności bieżącego uzupełniania paliwa w zasobniku. 

Automatyczne wybieranie popiołu.

Ilość popiołu pozostającego ze spalenia pelletu jest bardzo niewielka. Dobry gatunkowo pellet potrafi zawierać zaledwie 0,3% popiołu. Oznacza to ilość 15 kg popiołu po spaleniu 5 ton granulatu. Dodatkowo, gdy zastosujemy zaawansowany technologicznie palnik, który posiada funkcję automatycznego odpopielania, praktycznie wyeliminujemy konieczność czyszczenia kotła. Opróżnianie z popiołu będzie odbywać się dwa, trzy razy w sezonie grzewczym. 

Copyright © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone Projekt i wykonanie: strony www internetowe Bydgoszcz