Back to Top

Pellet czy ekogroszek?

Ekogroszek czy pellet?

 

Wielu użytkowników kotłów z podajnikami  ślimakowymi i retortą rozważa możliwości i ekonomiczne uzasadnienie zastosowania w swoim kotle granulatu drzewnego – pelletu. Postaramy się przybliżyć Państwu ten temat, w oparciu o nasze doświadczenia.

W Internecie można znaleźć mnóstwo for, na których użytkownicy wymieniają się poglądami. Opinii pewnie tyle co użytkowników takich piecy, a sporo z nich bazuje na rozmaitych faktach i mitach. Postaramy się porównać cechy obu paliw, tak aby pomóc w podjęciu decyzji czy warto zamienić ekogroszek na pellet.

Ekogroszek

Pellet

Opakowania

 

Najczęściej sprzedawany luzem, ze względu na najniższą cenę. Workowany jest najczęściej w worki 25 kilogramowe, foliowe lub jutowe, zazwyczaj nieszczelne. Pakowane na palecie lub luzem, paleta owinięta folią stretch.

Szczelne foliowe worki zgrzewane lub zszywane, często z nadrukami producenta. Pakowane na paletach 975, 990, 1005 kg. Palety często dodatkowo opakowane grubą folią, która ma zabezpieczaać przed wilgocią. Poprawnie zapakowany pellet może być przechowywany na powietrzu – przy zachowaniu pewnych określonych zasad.

Frakcja

 

Węgiel w różnych frakcjach, najczęściej 5-30 mm, także z pewną ilością miału.

Granulacja 6 lub 8 mm, długość pelletu do 30 mm. Zawartość luźnej trociny w workach poniżej 2%.

Jakość

 
Jakość coraz częściej pozostawia wiele do życzenia, szczególnie w przypadku partii paliwa importowanych ze wschodu. Ekogroszek po wydobyciu składowany jest przez dłuższy czas na hałdach, co powoduje częściową utratę kaloryczności ( w ciągu 2 miesięcy może utracić 25% kaloryczności, czyli z 24 MJ/kg pozostanie 18 MJ/kg ) Ze względu na bardzo dużą chłonność wilgoci przechowywany zawsze w suchych warunkach. Zawilgocony puchnie i rozpada się, więc wszelkie wady można łatwo zauważyć. Większość produkcji sprzedawana jest wprost z produkcji do konsumentów, rzadko zdarza się zaleganie w magazynie dłuższe niż miesiąc czasu.

Wilgotność

 
Deklarowana około 20%, jednakże często wyższa, szczególnie w przypadku kupowanego luzem jesienią i zimą. 20% wilgotności oznacza, że worek 25 kg zawiera 5 kg wody, która musi być odparowana podczas spalania. Stosowanie wilgotnego groszku skutkuje rdzewieniem zasobników oraz podajników. Wilgotność pelletu to najczęściej 6 – 8 %.

Popiół

 
Najwyższej jakości, drogi ekogroszek zawiera 4-8% popiołu. Średniej jakości paliwo to 8-15% popiołu, czyli około 150 kg z każdej tony. Skutkuje to koniecznością wybierania z popielnika raz na dwa – trzy dni. Dodatkowym problemem może być utylizacja pozostałości. Maksymalna ilość popiołu w średniej jakości pellecie to 1%, w pelletach wyższej jakości – nawet 0,24%, a to oznacza 2,4 kg popiołu z jednej tony. Taka ilość popiołu powoduje, że popielnik można opróżniać raz na 4-8 tygodni. Dodatkowo popiół z pelletu stanowi pożądany, cenny nawóz roślinny 

Czystość

 
Zarówno pomieszczenie do składowania, kotłownia jak i sam palacz (czyli często właściciel domu) w krótkim czasie przypominają przodek kopalni. Nieszczelne worki powodują wydostawanie się pyłu węglowego, przy wrzucaniu węgla do zasobnika, mamy albo pył węglowy (gdy węgiel jest wysuszony) albo błoto węglowe (gdy jest mokry). Worki po węglu są brudne, w praktyce ładowanie węgla czy wyjmowanie popiołu (toksycznego) wymaga solidnego mycia palacza i czyszczenia kotłowni. Kotłownia węglowa w krótkim czasie pokrywa się warstwą gryzącego pyłu, sam piec bardzo szybko pokrywa się wewnątrz grubą warstwą pyłów i popiołów (ścianki, załamania, płyta wymiennika) i wymaga częstego czyszczenia. Pellet to sprasowane trociny – ponieważ jest suchy, przy wsypywaniu do zasobnika może unieść się trochę kurzu drzewnego, ale ma to przyjemny zapach stolarni. Jeśli kawałki pelletów dostaną się na ręce czy ubranie, wystarczy je strzepnąć. Popiół w praktyce wybiera się kilka razy na sezon, więc nie ma problemu z częstym brudzeniem się. Spalanie pelletu w porównaniu z ekogroszkiem w praktyce nie zapyla pieca, więc nie trzeba go tak często czyścić. W praktyce – w kotłowni w której stosuje się pellet można rozwieszać pranie do schnięcia, bez ryzyka zabrudzenia.

Ekologia

 
Spalanie węgla powoduje emisję dwutlenku węgla oraz dużej ilości siarki i popiołów. Do atmosfery dostają się też pewne ilości pierwiastków radioaktywnych. Popioły są toksyczne, palacz jest narażony na niekorzystne ich działanie na drogi oddechowe. Pellet jest paliwem odnawialnym. Spalanie pelletu generuje tylko tyle CO2, ile zostało przyswojone przez drzewo z atmosfery. Popiół z pelletu może być wykorzystany jako wartościowy nawóz ogrodniczy.

 

Koszty ogrzewania.

Pellet spala się efektywnie w odrobinę innych warunkach niż węgiel. W praktyce – regulacja czasów podawania, przestoju i dmuchawy przy stosowaniu węgla dokonywana jest samodzielnie przez użytkowników, przy wnikliwej obserwacji kopczyka, płomienia itd.  Poprawne spalanie pelletu wymaga ograniczenia do minimum czasu, gdy kocioł pracuje w podtrzymaniu. Wydłużenie trybu pracy wymaga zmniejszenia ilości podawanego paliwa, a co za tym idzie maksymalnej mocy kotła.  Pellet powinien być podawany mniejszymi porcjami niż ekogroszek i częściej. Do ustalenia prawidłowej ilości powietrza konieczne jest użycia analizatora spalin. Po poprawnym wyregulowaniu kotła do spalania pelletu użytkownicy twierdzą, że nie zauważają aby koszt ogrzewania pelletem był wyższy niż ekogroszkiem.

Copyright © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone Projekt i wykonanie: strony www internetowe Bydgoszcz